ΕΡΓΑΣΤΗΡΙΟ ΜΟΡΙΑΚΗΣ ΒΙΟΛΟΓΙΑΣ ΚΑΙ ΑΝΟΣΟΛΟΓΙΑΣ

Εργαστήριο Μοριακής Βιολογίας

Το Εργαστήριο Μοριακής Βιολογίας και Ανοσολογίας του Τμήματος Φαρμακευτικής του Πανεπιστημίου Πατρών ιδρύθηκε το 2003. Είναι σε στενή συνεργασία με Πανεπιστήμια και Ερευνητικά Ινστιτούτα της Ελλάδας και του εξωτερικού. Στο εργαστήριο πραγματοποιείται έρευνα στο πεδίο των: Ανοσολογία, Βιοχημεία, Μοριακή και Δομική Βιολογία, Μοριακή Γενετική και Φαρμακογονιδιωματική. Η ομάδα Βιοχημείας (Επιστημονικός Υπεύθυνος Κ. Πουλάς) συνεργάζεται με δημόσιους και ιδιωτικούς φορείς ώστε να παράσχει μια σειρά από υηρεσίες όπως περιγράφονται στη συνέχεια.

• Βαρειά Μυασθένεια: Διάγνωση για το αντιγόνο AChR και MuSK
  • HPV τυποποίηση.
  • Παραγωγή υγρών αναπλήρωσης της Liquidom.

Η ομάδα μας συνεργάζεται με ην εταιρεία AQUARIUS PROJECT. Η AQUARIUS PROJECT δημιουργήθηκε το 2014 από τη στρατηγική συνεργασία της NOBACCO, της μεγαλύτερης εταιρείας ηλεκτρονικού τσιγάρου στην Ελλάδα, με την ομάδα μας και είναι το πρώτο σχήμα όχι μόνο στην Ελλάδα αλλά και παγκοσμίως που εξειδικεύεται στην παραγωγή υγρών αναπλήρωσης ηλεκτρονικού τσιγάρου, σύμφωνα με τα πλέον απαιτητικά επιστημονικά δεδομένα τα οποία θέτει το τμήμα Φαρμακευτικής ενός πανεπιστημιακού ιδρύματος. Η συνεργασία της ΝΟΒΑCCO με το Πανεπιστήμιο Πατρών είναι πρωτοποριακή για τα ελληνικά δεδομένα, καθώς κάνει πράξη τη διεθνή πρακτική που θέλει τον ιδιωτικό τομέα να συνεργάζεται με την ακαδημαϊκή και ερευνητική κοινότητα, για τη σύνδεση της παραγωγής με τη γνώση και την καινοτομία. Στον πρώτο χρόνο λειτουργίας της η AQUARIUS PROJECT κυκλοφόρησε στην αγορά τρεις ολοκληρωμένες σειρές υγρών αναπλήρωσης για χρήση με το ηλεκτρονικό τσιγάρο, με την επωνυμία The Liquidom, Εlements και Plethora. Τα υγρά αναπλήρωσης της AQUARIUS PROJECT διακρίνονται για την ποιότητά τους που είναι το αποτέλεσμα πολύμηνης έρευνας και ανάπτυξης της ομάδας Βιοχημείας (ΕΜΒΙΑ) του Τμήματος Φαρμακευτικής του Πανεπιστημίου Πατρών. Η παρασκευή σε απόλυτα ελεγχόμενες συνθήκες συντελεί στην υψηλή ποιότητα των υγρών, των οποίων η τελική σύσταση πιστοποιείται αξιόπιστα από μια σειρά επιπρόσθετων αναλύσεων.

Οι τρεις σειρές προϊόντων βρίσκονται στα 46 καταστήματα της NOBACCO, σε περισσότερα από 200 σημεία πώλησης στην Ελλάδα και σε τουλάχιστον 4 Καταστήματα Αφορολογήτων σε ελληνικά αεροδρόμια. Η ομάδα μας σχεδιάζει να κινηθεί σε τέσσερις άξονες:

α. Παραγωγή νέων υγρών αναπλήρωσης/Νέες γεύσεις
β. Παραγωγή καινοτόμων υγρών αναπλήρωσης/Καινοτόμες ιδέες
γ. Προσαρμογή στα νέα δεδομένα που θέτει η Ευρωπαϊκή Νομοθεσία (από τον 6/2016) για την αδειοδότηση των νικοτινούχων προϊόντων
δ. Εξαγωγικός προσανατολισμός

Για να πετύχει αυτούς τους στόχους σύντομα θα κατατεθεί πρόταση δημιουργίας spin-off εταιρείας στην περιοχή του Ρίου (Πάτρα) σε άμεση γειτονία με το Πανεπιστήμιο Πατρών και σχεδιάζεται η μετεγκατάσταση σε χώρους που θα διασφαλίζουν τους αναμενόμενους ρυθμούς επέκτασης και λειτουργία της εταιρείας.

• Κτηνιατρικά συμπληρώματα διατροφής

Η ομάδα μας συνεργάζεται με ιδιώτη φορέα για την ανάπτυξη υψηλής θρεπτικής αξίας κτηνιατρικά διατροφικά συμπληρώματα στα οποία ενσωματώνονται παράλληλα μικροκαινοτομίες της ομάδας μας.